Korfball w odmianie plażowej różni się nie tylko podłożem na którym rozgrywany jest mecz. Dużo mniejsze boisko – podobnie jak w monokorfballu – nie jest podzielone na strefy a zespoły w swych pełnych składach mogą zarówno atakować jak i bronić.
Korfball plażowy mocno różni się od tradycyjnego korfballu: duża dynamika gry na małej powierzchni sprawia że sędziowie dużo bardziej tolerancyjnie podchodzą do pozycji bronionej, a szybkie kontry sprawiają że gra jest bardzo widowiskowa. Dodatkowo wprowadzono pola z których celne rzuty premiowane są aż dwoma punktami!
Wszystko to sprawia, że międzynarodowe środowisko korfballu coraz bardziej wyróżnia korfball plażowy i po kilku latach organizowania the World Cup w Europie i w Azji, nadszedł czas na I Mistrzostwa Świata w Korfballu Plażowym. Ostatecznie rozegrany dopiero w 2022 roku (przesunięcie terminu z uwagi na pandemię) był bardzo szczęśliwy dla Polski: nasza reprezentacja wygrała cały turniej i została historycznym pierwszym Mistrzem Świata w Beach Korfballu!
Ogromny sukces Polski sprawia, że podobnie jak mistrzowie Świata korfballu w hali (Holendrzy) pielęgnują swoją odmianę, tak my musimy zadbać o dobre imię i rozwój wersji plażowej. Już w 2023 roku we Wrocławiu, odbędzie się kolejna edycja the World Cup (Europe).
Warto odnotować, że poza widowiskowością meczu na wysokim poziomie, “plażówka” jest także dobrym sposobem do zachęcania do gry w korfball ogółem, niezależnie od docelowej wersji gry. Standardowym błędem popełnianym przez osoby które po raz pierwszy trafiają na trening korfballu jest próba przemieszczania się z piłką kozłując, a co jest zabronione. Na plaży tego błędu się nie popełnia ze względu na niesprzyjające kozłowaniu podłoże. Dodatkowo, trudniejszy bieg po piasku sprawia, że zawodnicy chętniej podają piłkę, co jest kluczowe nie tylko w odmianie plażowej, ale także w pozostałych wersjach korfballu.