The World Cup – Europe (2018)

Reprezentacja Polski w korfballu plażowym zajęła III miejsce w rozgrywanych w dn. 11-12. sierpnia 2018 r. w belgijskim Blankenberge IKF Beach World Cup. Turniej o Puchar Świata był jednocześnie klasyfikacją do tytułu Mistrzostwa Europy. Spoza Starego Kontynentu wystąpiło tylko Maroko, które ostatecznie zajęło 11. miejsce, dlatego klasyfikacja Pucharu Świata i Mistrzostw Europy pokrywa się w całej pierwszej dziesiątce.

To pierwszy medal Polaków w korfballu.

12. sierpnia br. w meczu o 3. miejsce Biało-Czerwoni pokonali Węgry 6:5. Wcześniej w półfinale Polacy przegrali z gospodarzami tj. Belgią 4:8, a z samego rana w ćwierćfinale pokonali Holandię 10:5. W finale turnieju seniorów, w którym zmierzyli się pogromcy Biało-Czerwonych, Belgia pokonała Portugalię 8:4.

Dzień wcześniej, przy sporym wietrze Polacy rozgrywali mecze fazy grupowej w której wygrali dwa mecze: z Francją (11:0) i Szwajcarią (13:5) oraz przegrali z przyszłym wicemistrzem Europy Portugalią (1:6).

W tylnym rzędzie od lewej: Kamil Musialiński, Maciej Żak (trener), Rafał Diadik, Kamil Nowacki. W przednim rzędzie od lewej: Tamara Siemieniuk, Klaudia Majchrzak, Natalia Klimczyk, Iwona Żak (kierownik zespołu).

Korfball w wersji plażowej jest coraz bardziej popularny w krajach w których podstawowa wersja czyli w hali jest mocno rozpoznawalna, w szczególności w Holandii i Belgii. Plażowa odmiana jest bardziej dynamiczna, a tolerancja w zakresie elementów zabronionych przepisami (np. pozycji bronionej) w porównaniu do restrykcyjnych przepisów halowych jest dużo większa. W ten sposób jest mniej w przerwie w grze. Mecze są krótkie ale bardzo intensywne: zawodnicy nie są, jak w wersji halowej, podzieleni na strefy więc grają cały czas – biorąc pod uwagę że mecze są rozgrywane na piasku, wymaga to od zawodników dużej wytrzymałości.

Ostateczna klasyfikacja zespołów:
1. Belgia
2. Portugalia
3. Polska
4. Węgry
5. Belgia
6. Holandia
7. Czechy
8. Anglia
9. Walia
10. Francja
11. Maroko
12. Szwajcaria

Kategoria seniorów: Anglia, Belgia, Czechy, Francja, Holandia, Kamerun, Maroko, Polska, Portugalia, Szwajcaria, Walia i Węgry.

Kategoria U-19: Belgia, Czechy, Holandia, Maroko, Walia i Węgry.

Wyniki „polskiej” grupy (seniorzy): 

Portugalia – Szwajcaria 10:1
Polska – Francja 11:0
Portugalia – Polska 6:1
Szwajcaria – Francja 4:5
Portugalia – Francja 13:2
Szwajcaria – Polska 5:13

Klasyfikacja po fazie grupowej:

  1. Portugalia 6 pkt.   29:4
  2. Polska 4 pkt.   25:11
  3. Francja 2 pkt.   7:28
  4. Szwajcaria 0 pkt.   10:28

Faza pucharowa:

ćwierćfinały:

Belgia II – Czechy 5:3
Polska – Holandia 10:5
Portugalia – Anglia 5:2
Belgia I – Węgry 7:8

półfinały:

Polska – Belgia II 4:8
Portugalia – Węgry 5:3

mecz o III. miejsce:

Polska – Węgry 4:1

finał:

Belgia – Portugalia 8:4