Młodzieżowe Mistrzostwa Europy 2019

Choć rozgrywany w czeskim Prościejowie turniej wygrała Holandia, która w finale zdecydowanie pokonała Belgię 21:12, to w trakcie pięciodniowych rozgrywek nie zabrakło emocji i pewnych niespodzianek. Zaciętością i zmiennością nastrojów na miano finału zasługiwał mecz o brąz, w którym dopiero po golden-goalu Niemcy pokonali Anglików (16:15). Wcześniej oba zespoły toczyły bardzo wyrównane spotkanie i żaden z nich nie mógł wyjść na więcej niż dwupunktowe prowadzenie.

Podobny impasowy przebieg miał z kolei “mały półfinał” Węgrów z gospodarzami turnieju. Stawka meczu, którą była możliwość gry o 5. miejsce zamiast pojedynku najsłabszych, dała się we znaki obu zespołom. Ostatecznie spotkanie prowadzone przez duet Vincent van der Beken i Maciej Goławski, złotym koszem wygrali Węgrzy. Uskrzydleni wynikiem później w meczu o 5. miejsce pokonali Portugalię 14:11.

Należy zauważyć dobry występ polskiego sędziego, który był obsadzany do ważnych i kluczowych meczów, a nominacja na sędziego meczu finałowego (assistent referee) w parze z Peterem Busikiem ze Słowacji jest dowodem na to że sędzia Goławski jest w wysokiej formie.

Wszystkie mecze turnieju można oglądać na WorldKorfball.org oraz kanale IKF na YouTube.

Ostateczna klasyfikacja turnieju:
1. Holandia
2. Belgia
3. Niemcy
4. Anglia
5. Węgry
6. Portugalia
7. Czechy
8. Katalonia