Eliminacje IKF Europa Cup 2020

Jeszcze cztery minuty przed końcem drugiej połowy meczu KS Sokół Serock remisował z KC Barceloną w meczu decydującym o awansie do turnieju finałowego Klubowego Pucharu Europy. Ostatecznie w półfinale rozgrywanego we francuskim St. Etienne lepsi o dwa kosze okazali się Katalończycy (14:12).

Wcześniej naszpikowany reprezentantami Polski Sokół wygrał trzy mecze w fazie grupowej: z Edinburgh Maveriks (Szkocja) 16:10, KK SPU Nitra (Słowacja) 22:7 i Marmara University Sport Club (Turcja) 13:14. Z tym ostatnim zespołem mistrzowi Polski przyszło się zmierzyć jeszcze raz: w meczu o trzecie miejsce ponownie, choć nie bez trudu, zwyciężyli reprezentanci PLKorf (17:15).

Trzecie miejsce w turnieju polskiego klubowego zespołu po dwóch latach przerwy w europejskich pucharach to jest dobry wynik. Oczywiście zgodnie z przysłowiem “apetyt rośnie w miarę jedzenia” po trzech zwycięskich meczach Sokoła kibice mogli liczyć na pokonanie mistrza Katalonii. Nie wiele zabrakło, ale jednak. Cieszyć może fakt, że w końcu gramy… i wygrywamy cztery z pięciu spotkań. Cztery zwycięstwa mogą okazać się bardzo cenne w kontekście przyszłych występów klubów reprezentujących Polską Ligę Korfballu w europejskich pucharach za rok. To dobry krok w kierunku odbudowywania naszej pozycji w klubowym rankingu IKF.

Do turnieju finałowego, który odbędzie się w styczniu w Budapeszcie awansowały zespoły, które zagrały w meczu finałowym: KCC Sokol Ceske Budejovice (Czechy) oraz Barcelona KC (Katalonia). Mistrz Czech wygrał 22:15.

Ostateczna klasyfikacja zespołów:

  1. KCC Sokol Ceske Budejovice (Czechy)
  2. Barcelona KC (Katalonia)
  3. KS Sokół Serock (Polska)
  4. Marmara University Sports Club (Turcja)
  5. KK SPU Nitra (Słowacja)
  6. Bonson FJEP (Francja)
  7. Cardiff City & Met Korfball Club (Walia)
  8. Edinburgh Maveriks (Szkocja)

Występ mistrza Polski to nie jedyny polski akcent w IKF Europa Cup. Świetnie spisał się również polski sędzia Piotr Jaszczuk, który został wyznaczony do sędziowania (sędzia główny) meczu finałowego.