Rozgrywki Młodzieżowe

W korfballu rozgrywa się wiele turniejów w różnych kategoriach wiekowych. Z uwagi na fakt iż w Polsce grupy treningowe najczęściej związane są ze szkołami (uczniowskie kluby sportowe) i uczelniami (kluby AZS), podział rozgrywek krajowych uwzględnia ścieżkę edukacyjną młodych zawodników. I tak: PZKorf wraz z klubami organizuje turnieje już dla najmłodszych uczniów szkół podstawowych tj. klas I-II, ale także dla nieco starszych uczniów w podziale na klasy III-IV oraz V-VI. Z uwagi na strukturę wiekową dzieci z klubów uczestniczących w różnych turniejach, które w tych kategoriach wiekowych mają głównie charakter "zabawy (z) korfballem" często zmienia się nieco podział tych kategorii wiekowych, pamiętając jednak o podstawowych założeniach U9 (dzieci) i U12 (młodzik), w tym m.in.: wysokości koszy: .... w U9 oraz ... w U12. 
W kategoriach do U12 nie rozgrywa się zawodów o randze Mistrzostw Polski, a jedynie ogólnopolskie turnieje. Oficjalne turnieje PZKorf dla tych kategorii to: turniej Mikołajkowy (w hali), który odbywa się co roku w grudniu w warszawskiej Wesołej oraz turniej w Konstancinie, który rozgrywany jest na początku czerwca (z założenia) na trawie
Oba co roku organizowane turnieje mają także charakter integracyjny, bowiem rozgrywa się także mecze w kategoriach dla starszych zawodników tj. dla gimnazjalistów (junior młodszy) i licealistów, więc młodsi zawodnicy podpatrują swoich starszych kolegów, a starsi poprzez udział często mogą się spotkać ze swoimi poprzednimi trenerami i młodszymi kolegami i koleżankami. 

Na poziomie gimnazjum oraz liceum rywalizacja jest coraz bardziej nastawiona na część sportową - w takim stopniu by - poza turniejami opisanymi wyżej - móc rozgrywać zawody o randze Mistrzostw Polski (w hali), odpowiednio: w kategoriach junior młodszy (U15) i junior (U18). W ostatnich latach były to dwa turnieje w sezonie w każdej kategorii wiekowej, a uczestniczyły w nich zespoły bez podziału geograficznego. 

Egzamin maturalny kończy pewien etap zarówno w życiu osobistym jak i w korfballu... na tym poziomie w pełni dojrzały zawodnik trafia do kategorii seniorów, jeśli chodzi o rozgrywki klubowe. Z drugiej strony wciąż ma możliwość korzystania z szerokich przywilejów młodzieżowych, w tym brać udział (pod warunkiem bycia studentem) w Akademickim Pucharze Polski (pod patronatem AZS). Brać studencka zorganizowana jest nawet międzynarodowo: odbywa się wiele turniejów międzynarodowych, a także planowany jest powrót do Studenckich Korfballowych Mistrzostw Europy, które do 2008 roku odbywały się regularnie. 

Juniorzy (U15, U18) oraz Młodzieżowcy (U21) i Studenci mają szansę brać udział w rozgrywkach międzynarodowych, także na poziomie reprezentacji

© 2017 Polski Zwiazek Korfballu  |  Korfball.pl

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.