Udany rewanż Polaków na początek mistrzostw

Po 11 latach młodzieżowa reprezentacji Polski w korfballu powróciła na mistrzostwa Europy. W swoim ostatnim meczu na turnieju, który był rozgrywany w 2000 r. w belgijskiej Gendawie młodzieżowcy wygrali z Cyprem i tym samym wywalczyli 9. miejsce na Starym Kontynencie. Po długiej przerwie biało-czerwoni trafili na Słowację, z którą to akurat zespół U21 w swojej historii występów spotykał się dwukrotnie i niestety oba mecze zakończyły się zwycięstwem naszych sąsiadów.

Pierwszy mecz turnieju rozpoczął się dość nerwowo. Wynik spotkania rzutem z dalekiego dystansu otworzył Peter Busik ze Słowacji, ale po chwili rzutem z biegu wyrównał Adam Doroszuk. Drugi punkt dla Słowacji zdobyła siostra Busika, Zuznana. Tym razem podwójną odpowiedź przyszykowały Polki: Dorota Szkalska i Dominika Nowak. Kolejne kilka minut należało jednak do naszych przeciwników, którzy wykorzystali trzy sytuacje z pięciu. Na nasze szczęście jednego z dwóch przyznanych im karnych nie wykorzystali Słowacy, za to z tego stałego fragmentu gry punkty dla Polski skutecznie zdobywali Adam Doroszuk i Dorota Szkalska. Na przerwę podopieczni Waldemara Pietrzaka schodzili zatem z jednym punktem straty.

Chyba jeszcze o przekazanych w szatni wskazówkach myśleli Polacy przez pierwsze dwie minuty, bo w dość prosty sposób dwa punkty zdobyli Słowacy. Otrząśnięcie nastąpiło w 34. minucie kiedy to po kolejnym już faulu z rzutu wolnego trafił Adam Doroszuk. Chwilę później w podobnej sytuacji znalazł się zawodnik aktualnego mistrza Polski Mateusz Bartela i też wykorzystał szansę. Te dwa punkty wyraźnie zmotywowały młody zespół trenera Pietrzaka, który w przeciągu 16 minut zdobył 8 punktów tracąc tylko jeden. Ze strat należy odnotować także żółtą kartkę, którą otrzymał Mateusz Bartela. Kara zdobyta w pierwszym meczu, może mieć jeszcze swoje konsekwencje w tym turnieju. Ostatnie minuty spotkania biało-czerwoni kontrolowali już sytuację zdobywając punkt za punkt. Ostateczny zwycięstwo wynikiem 15:12 dało dużo radości zespołowi i kibicom naszej drużyny, którzy odwiedzili budapeszteńską halę sportową. To dobry wynik na początek turnieju, a przy okazji przebieg spotkania pokazał że nasz zespół jest formie: należy zauważyć świetną dyspozycję Adama Doroszuka, który zdobył aż 8 punktów dla swojego zespołu. Jak zwykle niezawodna była też królowa strzelców I ligi Dorota Szkalska, która zdobyła 5 punktów.

Protokół meczowy

Polska U21 zagrała w składzie: Adam Doroszuk, Grzegorz Hładun (Kacper Nowak), Dominika Nowak (Martyna Wargacka), Magdalena Kaczmarek – Maciej Kołodziejski, Mateusz Bartela, Dorota Szkalska, Ilona Goryszewska
Punkty: Adam Doroszuk (8), Dorota Szkalska (5), Dominika Nowak (1), Mateusz Bartela (1)
Kartki: żółta: Mateusz Bartela