Sto lat! Czyli kolejna rocznica korfballu w Polsce

2017 10 21W sobotnie popołudnie, 21 października 2017 r. odbyły się uroczyste obchody z okazji 30-lecia naszej dyscypliny. To właśnie w 1987 roku po raz pierwszy rozegrano korfballowy mecz towarzyski, a podczas tegorocznych uroczystości nie brakowało zawodników z ówczesnych drużyn. Z pewnością w korfballu zmieniło się od tego czasu bardzo wiele, ale radość wspólnego świętowania pozostała aktualna do dziś.

Pierwszym punktem obchodów był mecz towarzyski między dawnymi Reprezentantami Polski a obecną Kadrą, podczas którego pożegnani zostali zawodnicy kończący swoją przygodę z drużyną narodową. Wśród zawodniczek i zawodników dawnej Kadry swój ostatni mecz dla Biało-Czerwonych rozegrali: Karolina Drapała (Józefaciuk), Anna Kopeć , Katarzyna Pawlak, Małgorzata Rosińska, Kamila Smarzewska, Małgorzata Zontek (Boś), Iwona Żak (Sobkowiak), Łukasz Gawryczuk, Bartosz Jaszczuk, Marcin Lubański, Paweł Sobkowiak i Maciej Żak. Spotkanie poprowadził zaprzyjaźniony sędzia międzynarodowy, Berthold Komduur, natomiast dowcipnym komentarzem wtórował mu Maciej Goławski.

Podczas obchodów odbył się także kongres poświęcony przyszłości polskiego korfballu. Była to pierwsza tego rodzaju publiczna debata, podczas której zaprezentowane zostały główne postulaty na drodze do rozwoju polskiego korfballu. Podczas prezentacji Trenera Reprezentacji Polski Roelofa Koopmansa mieliśmy okazję usłyszeć także życzenia i życzliwe słowa od holenderskich gwiazd świata korfballu, w tym także samego Prezesa Międzynarodowej Federacji Korfbalu (IKF), Jana Fransoo. W kolejnej części Aleksandra Kleinrok przedstawiła także projekt Polskiej Ligi Korfballu na sezon 2017/18, w którym pojawiła się możliwość rozgrywana Pucharu Polski w systemie quatro-korfball oraz Mistrzostw Polski w korfball. Bardzo ciekawym i zupełnie innowacyjnym punktem obrad były dyskusje panelowe w grupach, po których każdy z zespołów przedstawiał swoje własne pomysły i projekty mające wpłynąć na rozwój dyscypliny. Dyskusja nad ideami płynącymi z różnych stron środowiska z pewnością okażą się krokiem milowym dla dyskusji na temat przyszłości korfballu w Polsce.

Po obradach mieliśmy także okazję do rozmów w kuluarach podczas imprezy wieczornej.

Mecze reprezentacji

So Lip 07, 2018