Korfball na trawie

trawa sredni

W Polsce o korfballu na trawie zaczęliśmy mówić dopiero w momencie gdy popularność zaczęły zdobywać odmiany: plażowa i wodna. Wcześniej tą popularną odmianą opisywaliśmy jako korfball na zewnątrz (outdoor korfball), co dziś wydaje się nie dość precyzyjnym określeniem. 
Odmianę tą poza podłożem i wpływem warunków atmosferycznych wyróżnia przede wszystkim większe boisko (30 x 60 metrów), a co za tym idzie inny czas rozgrywania akcji. Biorąc pod uwagę fakt, że to dziś odmiana wspomagająca trening ukierunkowany na podstawową wersję halową, przyjęto że w meczach na trawie nie odmierza się czasu na rozegranie akcji ataku, a cały mecz wydłużono o 10 minut (mecz trwa 2 x 35 minut).
W Polsce mecze na trawie są rozgrywane podczas turniejów ogólnopolskich takich jak np. coroczny turniej w Oborach k/Konstancina oraz podczas korfballowych wakacji w Kortowie.
Dziś widząc grę toczącą się dużo wolniej niż w halowym czy plażowym wydaniu trudno zrozumieć jak pierwsze mecze korfballu mogły odbywać się właśnie na trawie. Nawet tak prastiżowe mecze jak te pokazowe na Igrzyskach Olimpijskich w Amsterdamie i Antwerpii rozgrywano na... stadionie. Korfball długo nie mógł się na dobre zadomowić wewnątrz hali sportowej i jeszcze w latach siedemdziesiątych ub. wieku Puchar Europy (IKF Europa Cup) był regularnie rozgrywany na trawie. 

Podkategorie

© 2017 Polski Zwiazek Korfballu  |  Korfball.pl

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.